בשנים האחרונות מתנהל דיון נרחב על תכנית מתאר חדשה לעיר חיפה. התוכנית אושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ומהווה בשורה טובה לתושבי העיר חיפה. התוכנית עתידה להפוך את חיפה לעיר אטרקטיבית לתושבים חדשים, עם מרכזי תיירות ואזורי בילוי.

למרות שהתוכנית טרם אושרה סופית וישנם חילוקי דיעות הקשורים בהקמת שדה תעופה בעיר, בנייה לגובה מעל 9 קומות ועוד, יש בה פוטנציאל להפוך את חיפה, מטרופולין הצפון לעיר מרכזית ותוססת שכדאי לגור בה. עיר שמלבד מגורים, תספק חינוך, תרבות ואפשרויות רבות לבילויים.

תכנית המתאר בחיפה תסדיר מספר נושאים חשובים:

  • איכות הסביבה, פינוי מפגעים סביבתיים הגורמים לזיהום אוויר.
  • פיתוח פארקים ואזורים ירוקים לפעילות פנאי ונופש והקמת פארק לאורכו של הקישון.
  • ההתחדשות העירונית תקבל תאוצה בחיפה ואלפי יחידות דיור יקומו בתקווה שאפשר יהיה למשוך דיירים חדשים בעיר.
  • שינוי של אזור נמל מפרץ חיפה וקו החוף.

הקמת שכונות מגורים חדשות

פני העיר מתחדשות ועד היום אושרו מאות פרויקטים של תמ"א 38 ופרויקטים של פינוי בינוי בשכונות הוותיקות של העיר. הדירות הותיקות ישודרגו ויחוזקו, איכות החיים של בעליהן תעלה וכן, יעלה ערכן בשוק הנדל"ן.

בקו החוף, במקום בו נמצא בסיס חיל הים, שכונת עלייה ראשונה ושכונת בת גלים עתידות לקום שכונות מגורים חדשות. ערך הנדל"ן שיעלה, הקירבה לים והקירבה למבואות חיפה עשויים להפוך את המקום להזדמנות למשקיעים. פיתוח שכונות החוף עשוי למשוך דיירים חדשים, במקום ייפתחו בתי ספר ויוקמו מרכזי שירות קהילתיים. העירייה תשקיע בפיתוח הסביבתי ובעלי הדירות הוותיקים באזור יפיקו מכך רווחים של איכות חיים גבוהה יותר והשבחת הנכסים.

פיתוח קו החוף ואזור נמל המפרץ

בתוכניות העתידיות יבוצע שינוי של אזור הנמל.  יכללו נמל מערבי לנוסעים ואת שאר השטחים יוקם מרכז עירוני חי ותוסס הכולל אטרקציות לתיירים, מגורים, מסחר ובילוי. המטרה היא לחדש ולשמר מקומות תעסוקה ולהקים 2 מתחמי הייטק חדשים.

אחת האטרקציות הידועות בחיפה הוא הגן הבהאי המשקיף אל המושבה הגרמנית והנמל. התוכנית היא לחבר ברצף, אטרקציה זו אל קו המים של הנמל המתחדש. בנוסף, מתוכננת טיילת לאורך החוף שתימשך עד שכונת בת גלים.

חיפה אטרקטיבית למשקיעים

מלבד האופציה להשקיע בדירות מגורים, קיים אפיק השקעה נוסף בנדל"ן המניב. יש ביקוש גבוה למשרדים, בנייני משרדים משופצים ומתוכננים לקום בנייני משרדים ומתחמי היי-טק נוספים. עשויה להשתלם השקעה בנדל"ן שתניב תשואה טובה בצורת דמי שכירות חודשיים.

החינוך בחיפה כמוקד משיכה לתושבים חדשים

מרבית ההורים לילדים הלומדים במערכת החינוך, מחפשים לגור בעיר או יישוב עם מערכת חינוך איכותית עם השקעה גבוהה בכל ילד ומעוניינים לשלול ילדיהם לבתי ספר עם הישגים גבוהים בבחינות מיצ"ב ושיעור גבוה של התמדה והגשה למבחני בגרות.

איכות מערכת החינוך בחיפה הגבוהה והשקעת העירייה בתחום, עשויה להוביל הורים לילדים לרכוש דירות למגורים באחת משכונותיה החדשות של חיפה וליהנות מאיכות חיים גבוהה בצד שקט נפשי יחסי מאיכות מערכת החינוך.

בחיפה קיימים מרכזי למידה מקצועיים ואקדמאיים כמו אוניברסיטת חיפה, הטכניון, מרכז אקדמי כרמל, מכללת עתיד, מכללת קווים לעיצוב ועוד. שפע אפשרויות הלמידה בעיר יחד עם אפשרויות המגורים ימשכו את הדור הצעיר החיפאי להישאר בחיפה ולבנות בה את חייהם ובנוסף למשוך פנימה אל העיר צעירים המעוניינים ללמוד באחד מהמוסדות ההשכלה ולהתגורר בקרבת מקום.

לסיכום, השינויים המתוכננים בעיר חיפה יהפכו את חיפה מעיר מנומנמת לעיר מרכזית וחשובה באזור הצפון. מתחמי המגורים החדשים והמתחדשים, מרכזי עסקים ומתחמי נופש ובילוי יחזקו את התעסוקה בעיר ויהיו מוקד משיכה לאוכלוסיה נוספת שתגור ותעבוד בעיר.