מיהו סוכן הנדל"ן?

סוכני נדל"ן מורשים לעזור למוכרים למכור ולקונים לקנות נדל"ן ובדרך כלל הם בעלי רישיון לקיים משא ומתן ולסדר מכירות בפיקוח מתווך. משא ומתן וסידור מכירות יכול להיות הצגת נכס, רישום נכס, מילוי חוזים, רישום הסכמים וחוזי רכישה וחובות אחרים.

חוקי נדל"ן, חובות סוכן ורישוי מוסדרים על ידי חוקי המדינה. כמו כן, לרוב מדובר בדרישה שמנהלי נכסים יהיו בעלי רישיון גם בנדל"ן. הרוב המכריע של סוכני הנדל"ן עוסק ברישום ומכירות של נדל"ן למגורים.

להיות מתווך בחיפה

חיפה היא העיר השלישית בגודלה בישראל. לפיכך, מבחר הנכסים שבתחומה הוא עצום. מכירה או השכרה, תוכלו למצוא בחיפה כל סוג של נכס. עבור מתווכי נדל"ן, מדובר בסוג של גן עדן. הם יכולים להתנסות בסוגים שונים של עסקאות, להתמחות בתחום אחד או לעבור בין תחומים כרצונם. הפוטנציאל ההשתכרותי של מתווך נדל"ן בחיפה הוא גבוה מאוד, כיאה לגודלה של העיר.

עמלת התיווך נעה בין 1 ל-2 אחוזים מערך העסקה, כאשר בהסכם שכירות נהוג לגבות שכירות של חודש אחד פלוס מע"מ.

סתם כדי לסבר את האוזן, בארה"ב העמלה היא 6 אחוזים, והיא משולמת לחלוטין על ידי המוכר.

בתים למכירה

כאשר בעלי בתים מחליטים שהם רוצים למכור את נכסיהם, הרוב המכריע מתקשרים לתיווך נדל"ן כדי לעבוד עם סוכן אשר לאחר מכן פועל להבאת קונה לבית. מתווך נדל"ן אחראי על רישום הבית במסדי נתונים של נכסים למכירה, ובנוסף הוא מבצע גם את החובות והפעילויות הבאות:

– קביעת ערך הבית בשוק הנוכחי.

– ייעוץ לבעל הבית בהכנת הבית לרישום ולהצגות.

– הכנסת הבית למסדי הנתונים.

– שיווק הבית בדפוס, ומדיה מסורתית אחרת, כמו גם באינטרנט.

– פיקוח ו/או תזמון של בית פתוח.

– דיווח למוכר על כל עניין ומשוב מהקונים שראו את הבית.

– כאשר קונה מציע הצעה, הסוכן עוזר למוכר לנסות להשיג את המחיר שהוא רוצה ולקבל הסכם רכישה חתום.

– תיאום התהליך החל מחתימת החוזה לסגירת העסקה, כולל תזמון בדיקות, הכנת מסמכים ופריטים אחרים הנחוצים לסגירה עסקת הרכישה של הנכס.

עבודה עם קונים

במשך שנים רבות עמדה לה האמירה כי סוכני נדל"ן "חיים או מתים לפי רשימות". עם זאת, מתווכים ייעודים שהלקוחות שלהם הם הקונים יכולים להצליח בימינו.

מתווך נדל"ן לעיתים רחוקות יעבוד עם מוכר וקונה בו זמנית. למרות שמותר לו לעבוד עם שני הצדדים בעסקה, סוכן בדרך כלל יעבוד רק עם המוכר או הקונה. בואו נראה כמה מהחובות והפעילויות של סוכן נדל"ן שעובד עם קונים:

– עזרה לקונים לאתר ולראות בתים שעונים על הדרישות שלהם.

– עזרה לקונים עם הבטחת המשכנתא.

– ייעוץ לקונים לגבי האזור, תנאי השוק ואם הם מאמינים שהבתים שהם מעוניינים בהם מתומחרים נכון או לא.

– עבודה עם הקונים כדי ליצור את ההצעה הראשונית בהסכם רכישה.

– עבודה עם הקונים באמצעות משא ומתן והצעות נגדיות עם המוכרים.

– לאחר ביצוע חוזה רכישה, יש לתאם את תהליך העסקה בצד של הקונים.

– תיאום/קביעת הערכות, בדיקות ופעילויות אחרות הקשורות לעסקה.

– מסירה של כל המסמכים לקונים ומתן הסברים עליהם.

– עבודה עם הקונים בתהליך סגירת העסקה עד קבלת המפתחות של הנכס.

בעוד שלעתים קרובות משווים סוכני נדל"ן לסוכני נסיעות כאשר דנים בשינויים שהאינטרנט אחראי להם, אלה הראשונים אכן מוסיפים ערך לתהליך העסקה. אולי הם עשויים להיות פחות חשובים מבחינת מציאת מיקום של בתים בגלל האינטרנט, אבל עצם זה שהם יכולים לעזור לקונים ולמוכרים להשיג ערך ולעבור את התהליך בבטחה הוא שירות חשוב.