שווי הנכס הנוכחי והעתידי הוא זה שפעמים רבות קובע האם כדאי לרכוש דירה מסוימת או לוותר. למעשה, ערך הדירה פוחת ככל שמתקיימים מאפיינים ספציפיים, אך עולה ככל שמתקיימים מאפיינים אחרים. דירה יכולה להיות בעלת שלושה כיווני אוויר ונוף פתוח ונפלא (עליית שווי הנכס), אך עם קרבה גבוהה מידי לכביש מהיר וסואן (ירידת ערכו של הנכס). כלל הפרמטרים משוקללים בדרך כלל לכדי הערכת שווי מסוימת, שלמעשה תקבע כמה ראוי לשלם על דירה מסוימת על פי מאפיינה ולאור המחירים הקיימים בשוק הדיור.

אך האם ידעתם שקביעת שווי נכסי נדל"ן בחיפה כוללת מספר פרמטרים ייחודיים שעשויים להקפיץ משמעותית את שווי הנכס?

בין אם אתם מעוניינים למכור את דירתכם ובין אם למצוא דירה ראויה למגורים או השקעה – הנה מספר דברים שחשוב לדעת מפי מתווכים בחיפה לגבי עלייה טבעית של שווי נכסים מסוימים בתוך העיר:

דירה מול נופי בריאה – עד 12% יותר בערך הדירה

מתברר שקרבה גבוהה לשמורות טבע, לנחלים או חורשות מעלה את שווי הנכס עד כדי 12%. מקומות שכאלה בעלי נוף פתוח בהחלט לא חסרים כמו בשכונת כרמל המפוארת או אחוזה המתהדרת בחורשים סמוכים מכל טוב. גם תצפית חביבה לנשר או אפילו לחתיכה קטנטנה מפארק הגשרים תספיק כדי להשביח את ערך הדירה. נוף לפארק מקומי יקפיץ את שווי הנכס בממוצע של 15% וקרבה פיזית טובה לפארק תעלה אותו בעוד 3%-5% נוספים.

בית ספר טוב בשכונה – עד 10% יותר בשווי הדירה

חינוך הוא אחד הפרמטרים המרכזיים ביותר לבחור בעקבותיהם עיר או דירת מגורים. קיימת השפעה משמעותית על ערך הדירה ביחס למיקומה בשכונה עם רמת חינוך מסוימת וגם קרבתה לבתי ספר שעשויה להשפיע על ההחלטה של קונים פוטנציאליים רבים יותר לקנות את הבית. אם בסביבתכם ישנו בית ספר טוב (מספיק שהוא נמצא בשכונה בלבד), תחול תוספת של כ-10% לערך הדירה. אך שימו לב: אם בית הספר קרוב מידי (עד כדי רעש, צלצולי הפסקות וצעקות המורה), הוא יוריד את ערך הדירה.

נוף לים – קפיצה משמעותית של עד 35% יותר בערך הנכס!

חיפה היא עיר נמל אטרקטיבית במיוחד וכל המרבה בה בנוף לים הרי זה משובח. מתברר שמי שגר על יד החוף או עם נוף מענג ופתוח לים מרוויח עליית שווי מדהימה של לא פחות מ-30%-35%! התנאי הוא שהדירה חייבת להציג חתיכת ים נאה במיוחד ורצוי מאוד שהיא תימצא בקו ראשון למים התכולים ושיירות הספינות שממתינות להרמת עוגן בנמל. אם הדירה כבר ממוקמת בקו השני והשלישי, הקרבה לים הופכת לפחות רלוונטית ואת מקומה תופס הנוף הכללי מהסעיף הראשון (במידה וקיים). אם הדירה נמצאת בקו שני אבל עדיין כוללת נוף לים, תחול לגביה עליית ערך של 15%-30% יותר.

מבט אל תחנת הרכבת – 5% יותר

מסתבר שגם לרכבת יש אפקט מעניין על שווי הדירות החיפאיות ושכל עוד הדירה לא גובלת בתחנה עצמה או חשופה לרעש, ערכה יעלה במצב של קרבה או השקפה על הרכבת ב-5% פחות או יותר. מנגד, דירות שנחות ממש על פסי הרכבת וסופגות רעש משמעותי יהיו בעלות ירידת ערך בשיעו 10%.

חשופים לכביש סואן ללא בידוד? 5% פחות

מסתבר שאם אתם גרים במקום כמו הדר או נווה שאנן, הדירה שלכם עשויה להפחית מערכה כ-5%. זאת בשל סמיכות גבוהה (כאשר קיימת) לכביש סואן. אבל רגע, גם הפעם חדשות טובות: אם קיימת בנייה מבודדת רעשים, יכול מאוד להיות שהדירה לא תיפגע מכך וככל שהגישה לנתיבי התחבורה הציבורית קרובה אך המיקום עדיין שקט, יכול מאוד להיות שערך הדירה יעלה.