תכנית מחיר למשתכן היא ספינת הדגל במאבק של משרד האוצר להורדת מחירי הדירות ולמתן פתרון למצוקת הדיוק בישראל. זו תכנית שמטרתה לתת מענה לזוגות הצעירים רבים ולרווקים מעל גיל שלושים וחמש החולמים על מגורים בדירה בבעלותם. התוכנית "רצה" כבר מספר שנים, אך עד היום היא עדיין לא הצליחה לעמוד ביעדים שהציבו הוגי התכנית כאשר הם החלו לצאת לדרך.

נא להכיר את עיקרי התכנית

תכנית מחיר למשתכן מציגה שתי הטבות. ההטבה הראשונה היא הנחה משמעותית על מחירי הקרקעות אשר נמכרים במכרז בין קבלנים ויזמים. הטבה זו מיועדת ליזמים או לקבלנים שימכרו את הדירות רק במסגרת התוכנית מחיר למשתכן .

ההטבה השנייה של התוכנית מגיעה דרך המכרז על רכישת הקרקע, קבלן או יזם שיציעו את המחיר הנמוך ביותר עבור בנייה של מטר מרובע בדירה יזכו במכרז. הטבה זו שונה ממה שהיה נהוג עד כה במכרזים של משרד השיכון שבהם זכה בקרקע קבלן או יזם שהציע את המחיר הגבוה ביותר עבור הקרקע ולא היה פיקוח על המחיר הסופי שבו נמכרה הדירה לצרכן.

הזדמנות נדירה או עסקה בסימן שאלה?

על פניו נראה כי תכנית מחיר למשתכן מציבה בפני רוכשי הדירות הזדמנות נדירה ליהנות מהוזלה בת מאות אלפי שקלים בעת קניית דירה, אך בפועל המציאות שונה.

נכון, תכנית מחיר למשתכן הצליחה בחודשים האחרונים לגרום להוזלת מחירי הדיור במקומות רבים, אך לא רק בדירות הנמכרות במסגרת התכנית. מנתונים המתפרסמים בעיתונות הכלכלית נראה כי גם הדירות בשוק הפרטי נמכרות בחודשים האחרונים במחירים זולים יותר מאשר בשנים שעברו. אז האם כדאי לרכוש דירה במסגרת התכנית או אולי לפנות למתווך מקצועי הפועל באזור שבו אנו מחפשים דירה ולבקש ממנו "לצוד" לנו מציאה נדל"נית, ובמציאות החדשה של הנדל"ן בישראל מרב הסיכויים כי הוא יצליח לצוד "מציאות", ובמקרים רבים לא רק מציאה אחת.

למה הזוגות הצעירים לא מסתערים על הדירות?

בהגרלות האחרונות של מחיר למשתכן הזוגות הצעירים לא התנפלו על ההגרלות ורבים מהם העדיפו את האופציה לרכוש דירות בשוק החופשי, לנצל את ירידת המחירים, את התחרות בשוק וליהנות ממחיר מוזל גם בעת קניית דירה בשוק החופשי.

דוד ושולה הם זוג צעיר שרכשו לאחרונה דירה בחיפה בשוק החופשי, על אף שהם עמדו בקריטריונים של התוכנית מחיר למשתכן. דוד פירט לנו את החששות שהניעו אותו לוותר על הזכות לקנות דירה בשוק החופשי ולהעדיף פנייה אל מתווך מקצועי, שאכן הצליח למצוא לדוד ושולה דירה שענתה על הציפיות ועל האפשרויות שלהם.

אנחנו חוששים מאיכות בנייה נמוכה, מסביר דוד. ההיגיון הבריא מסביר לנו כי קבלן שנאלץ "להידחק לפינה" במחיר הדירה בשל תנאי המכרז יעשה הכול כדי לפצות על "היעדר הרווח הגדול" דרך שימוש בחומרים פחות איכותיים ובמפרט בנייה פחות איכותי, גורמים שיוזילו עבורו את מחיר הבנייה ויעלו את הרווח ממכירת כל דירה.

במסגרת רכישת דירה בתכנית מחיר למשתכן מתחייבים הרוכשים לא למכור את הדירה במשך חמש שנים מיום האכלוס. אנו חוששים, אומר דוד, שכעבור חמש שנים תהיה "הצפה" של מכירת דירות בפרויקט בשל הרצון הטבעי של הזוגות הצעירים לשפר את רמת הדיור. ההיצע הגדול של הדירות למכירה בפרויקט יגרום לתחרות רבה, יוזיל את המחירים ויוריד את ערך הדירות.

בפרויקטים רבים הנבנים במסגרת התכנית, חלק גדול מהדירות מיועדות להשקעה. כדי לממש את ההשקעה, יחפשו הרוכשים שוכרים, וכך קיים החשש כי בפרויקט יוצעו דירות רבות להשכרה, גורם שיוזיל את מחירי השכירות ואת הכדאיות הכלכלית של רכישת הדירה.

מוזמנים לשאול ולהתייעץ איתנו בנושא! א.ג.מ. נכסים, משרד התיווך המוביל בחיפה!