לא כיף לשפץ את הבית בימים של גשם סוער ורוחות עזות. גם לא כיף לשפץ את הבית בזמנים שבהם הממשלה יכולה להפתיע אותנו עם סגר כזה או אחר, ולהשאיר את קבלן השיפוצים בביתו במקום בביתכם.

אז רגע לפני שהשלוליות והבוץ מציפים את השבילים והרחובות, וכל עוד אין סגר חדש באופק – זה הזמן הנכון להוציא לפועל את התוכנית שלכם לשפץ את הדירה כדי ליפות אותה או להתאים אותה לצרכים העכשוויים שלכם.

אבל לקפוץ ולרצות לשפץ מיד, זה כמו לעשות קניות במכולת כשאתם רעבים – זה רעיון גרוע. אתם לא יכולים פשוט להתחיל יש מאין לשפץ את הבית שלכם. אתם חייבים לתכנן את הדברים, ובמיוחד לקבוע מראש עם  מספר קבלני שיפוצים בחיפה אם זו עיר המגורים שלכם, ולוודא שמדובר באנשי מקצוע מורשים, מיומנים ואמינים.

על אילו דברים צריך לחשוב מראש?

  • התחילו בגדול – רשמו את כל מה שאי פעם חלמתם שיהיה בדירה, כולל טפטים נועזים בכניסה או אמבט בחדר הרחצה, אבל שקלו גם – על אילו ׳חלומות׳ תהיו מוכנים לוותר, אם התקציב לא יאפשר זאת?
  • היו מעשיים – הקדישו זמן רב לחשיבה הן על תפקוד ויעילות והן על הסגנון והעיצוב האהוב עליכם. אם העיצוב לא ימצא חן בעיניכם, לא תאהבו להשתמש במרחב החדש, גם אם הוא ייראה נהדר בעיני אחרים. היו ספציפיים לגבי כל הריהוט והפריטים שתרצו להוסיף לדירה ואת מחיריהם. כך תדעו במדויק איזה פריט אתם יכולים להרשות לעצמכם להשאיר ברשימה, ואיזה ׳אולי׳.
  • שחקו עם המספרים – בדקו מהו הסכום האמתי שתוכלו להרשות לעצמכם להוציא על פרויקט השיפוץ, ואז הפחיתו מסכום זה כ-15%-10%. זה יעזור לכם לא לחרוג מהתקציב. יש המון הוצאות לא מתוכננות במהלך השיפוץ, למשל אתם פותחים קיר ומופתעים למצוא צינורות חלודים או חוטי חשמל אוכלים שצריך להחליף, והכול עולה כסף.
  • בחרו באנשי מקצוע מתאימים – אם אתם בוחרים בקבלן שיפוצים, הוא גם יביא אתו את כל המומחים הנדרשים לשיפוץ הבית שלכם כמו – נגר שיחליף את ארונות המטבח, חשמלאי שיחדש את מערכת החשמל בבית, רצף שיחליף את הריצוף בחללי הבית, או אינסטלטור שיתקין אמבטיה, כיורים ואסלות חדשות שיחליפו את הכלים הסניטריים הישנים.
  • קבעו לוח זמנים – לוחות זמנים לבנייה מציעים בדרך כלל אומדן זמן משוער. רוב הפעמים העבודה נמשכת הרבה יותר זמן מכפי שתכננתם וקיוויתם. יש קבלני שיפוץ שנותנים ללקוח את לוח הזמנים הקצר ביותר האפשרי, מתוך מחשבה שאם הלקוח ידע כמה זמן העבודה תימשך בפועל, הוא יענה בשלילה. לכן, הוסיפו 20% ללוח הזמנים שמציע לכם הקבלן. ואם אתם רוצים שהשיפוץ יסתיים במועד מסוים, בגלל שאתם מצפים לתינוק, עורכים בת מצווה, או אירוע גדול אחר בבית – חשוב לידע על כך את קבלן השיפוצים שלכם. כדי שיספיק לסיים את כל העבודה בזמן.