רכישתו של נכס נדל"ן מביאה עמה התרגשות רבה, ולרוב הרי שתהא זו העסקה החשובה אם לא החשובה ביותר אותה יערוך אדם פרטי בימי חייו.

רכישתו של נכס יכולה לענות על מגוון רחב של צרכים, החל מנכס לצורכי מגורים ועד לנכס לצורכי השקעה לטווח הקרוב או הרחוק.

אולם בנדל"ן כמו שבנדל"ן, הרי שחשוב גם לשים את ההתרגשות הרבה בצד, ולהמשיך ולשמר את נקודת המבט הפרקטית והריאלית; עלינו לוודא באופן שלא יותיר ולו ספק קטן, כי אכן הנכס בו אנו מתכוונים להשקיע את מיטב כספנו, יענה על רצונותינו.

זכרו כי בהתאם לכך שמדובר בעסקה הטומנת בחובה מאות אלפי אם לא מיליוני שקלים, הרי שכל טעות, או אי-שימת לב ולו הקטנה ביותר, עלולה להיתרגם לעוגמת נפש רבה, מפח נפש ואף להפסדים כספיים בלתי מבוטלים.

מה עלינו לבדוק ברכישת נכס יד שנייה?

גם כאשר ביקורנו בנכס מביא עמו רושם חיובי, הרי שעלינו לזכור כי מה שאנו רואים, איננו בהכרח מעיד על מצבו המשפטי והרישומי.

אחת מן הבדיקות אותן מבצע כל עורך דין נדל"ן הינה בדיקת נסח הטאבו של הנכס. נסח זה מתפקד כמעין תעודת זהות של הנכס, והוא 'מספר' לנו על שטחו, מיקומו המדויק, האם ישנה חניה המשויכת אליו, ועד לפרטי זהותם המלאים של בעלי הזכויות על הנכס.

די בבדיקה זו, כדי לאתר פגמים בטיב העסקה החל מצו עיקול נושן הקיים בנסח הטאבו, דרך איתור הערת אזהרה המעידה כי הבעלים של הנכס מצוי בעסקה מקבילה ועד לחריגות בניה.

לצד זאת, בדיקה נוספת וחשובה לא פחות היא בחינתו של תיק הבניין של הנכס. תיק הבניין המשותף מגולל בתוכו מסמכים רבים המאפשרים להשוות בין המצב הנתון של הנכס לבין המתואר במסמכים לרבות תקנון ותשריט. ניתן לבחון אם ישנן אי אלו הגבלות מיוחדות באשר לזכויות הבנייה. מגבלות שכאלו, יכולות לטרפד חלק מחלומותינו אשר הביאו אותנו לרכוש את הנכס מלכתחילה.

לצד זאת, יש לבחון את היבטי המס השונים הבאים לידי ביטוי במס רכישה. כדאי לדעת כי מיסוי המקרקעין איננו פוסח על אף עסקה, לא רגילה וגם לא עסקת העברת דירה במתנה הנחשבת לשגורה במחוזותינו.

מה עלינו לבדוק ברכישת נכס מקבלן?

קנייתו של נכס מקבלן לרוב נערכת כאשר הנכס הוא על הנייר בלבד או לחילופין מצוי בהליכי הבנייה הראשוניים שלו.

הבדיקה החשובה ביותר אותה הרוכשים צריכים לעשות, היא בדיקתו של חוזה המכר. יש לדעת, כי על אף שישנה חקיקה ברורה המגנה על זכויותיהם של הרוכשים, הרי שקבלנים ויזמים עודם מתווים חוזי מכר דורסניים, לעתים אף כאלו שאינם עומדים בקנה אחד עם החוק.

בדיקה קפדנית של חוזה המכר, יכולה לחסוך לא רק עוגמת נפש רבה, אלא גם הוצאות כספיות בלתי מבוטלות. דוגמה לכך, היא הכנסתו של סעיף המאפשר לרוכשים לבצע שינויים מבעוד מועד כגון שינוי הרצפות. ללא סעיף ברור, הקבלן יכול לדרוש על כך כסף נוסף.

החוק איננו מורה על שכירת שירותיו של עורך דין לצורך בדיקת חוזה המכר, אולם ההמלצה הגורפת היא כי עין משפטית מקצועית תסרוק את החוזה היטב, ותכניס את כל השינויים הנדרשים בנספח השינויים ואל מול עורך דינו של הקבלן.