אם אי פעם גרתם בשכירות אצל בעל בית נרגן, אתם בטח לא חולמים להיות כמוהו. חוץ מזה, שיחות טלפון תכופות על המזגן שלא עובד או על השירותים הסתומים לא נראות כמו משהו שבא לכם לעסוק בו. אבל אם תעשו זאת נכון, השקעה בנדל״ן יכולה להיות משתלמת מאוד, גם אם לא תמיד נוצצת.

השקעות בנדל״ן יכולות לעזור לכם לגוון את תיק ההשקעות שלכם ולהוות זרם הכנסות נוסף. ואל תדאגו, רבות מהשקעות הנדל״ן הטובות ביותר, לא באמת דורשות מכם להתייצב אצל הדייר בכול עת שהוא זועק לעזרה.

הבעיה היא שמשקיעים חדשים רבים לא יודעים היכן להתחיל או כיצד להשקיע בנדל״ן. הנה שלושה צעדים ראשונים שיעזרו לכם להרוויח כסף מנדל״ן וליהנות מההשקעה שלכם.

להיות מודעים בפני מה אתם עומדים

  • לפני שתבחרו את ההשקעה הראשונה שלכם, עליכם להחליט מהו הסכום שתוכלו להשקיע. נדל״ן יכול להיות עסק מסוכן, אז אל תשקיעו כסף שאתם לא יכולים להרשות לעצמכם להפסיד. 
  • נדל״ן יכול לגזול מכם המון זמן. כל תיקון קל בנכס, ואפילו התחזוקה הבסיסית שלו, עלולות להפוך למשימות קבועות שתצטרכו לבצע. מסיבה זו, יש משקיעי נדל״ן שבוחרים במיקור חוץ לטיפול בתחזוקה.
  • אם סיימתם לימודי נדלן, אתם בוודאי כבר מודעים לעובדה שחשוב להתייעץ עם עורך דין מוסמך לפני שתבצעו את הרכישה הראשונה שלכם. למשל, עורך דין יכול להציע לכם אפשרות להחזקת השקעות באמצעות חברה בע״מ, שהיא פחות מסוכנת מהשקעה על שמכם. כך אם ההשקעה תיכשל, הנכסים שלכם יהיו מוגנים. אחרי הכול אתם לא רוצים אחריות משפטית אם אתם יכולים להימנע מכך.
 

להבין כיצד לרכוש נכס להשכרה

חשוב שתכירו את שוק הנדל״ן המקומי בו אתם פועלים. ככול שתכירו טוב יותר את השכונה, כך יגדל הסיכוי שתבצעו רכישה חכמה ותציעו לדיירים שלכם שכר דירה הוגן מבחינתם ותחרותי מבחינתכם. בקיצור, לימדו איזה סוג של אוכלוסייה מתגוררת באזור, מיהם האנשים שעוברים לגור בשכונה זו, ומהם השינויים שחלו במחירי השכירות עם הזמן.

אפשר לגלוש באתרים כמו יד 2, לעיין בדירות ובבתים המוצעים למכירה ולהשכרה, ולמצוא שם פרטים חשובים כמו שכר דירה נוכחי, דירוג השכונה ועוד. 

לרכוש נכס שכבר מאוכלס בשכירים

עדיף להשקיע בנדל״ן למגורים שכבר מאוכלס בדיירים שכירים. זו הכנסה חודשית מובטחת, ואחת הדרכים הנפוצות ביותר להרוויח כסף באופן קבוע מהנכס. אתם יכולים גם לקנות ולהשכיר נכס מסחרי או תעשייתי, קחו בחשבון שמראש העלות היא גבוהה יותר וגם הניהול מורכב יותר.

השקעה בנכס למגורים עשויה להיות השקעה פסיבית, אבל היא דורשת מעורבות די אקטיבית. לכן, וודאו שיש לכם גם מספיק זמן וגם די כסף לתחזוקת הנכס באופן שוטף. בעלי בתים רבים מפקידים את תחזוקת הבניין בידיהן של חברות ניהול, אחרים מעדיפים לטפל בעצמם בתיקונים ובתחזוקה הנדרשים.

ומה בדבר השקעות בחו"ל 

השקעה בנדל"ן מעבר ליום יכולה להיות הצעד הבא שלכם, לאחר שתתנסו ותרגישו בנוח עם השווקים המקומיים. גם כאן מאוד חשוב לבצע מחקר מקיף על היעד הנבחר. הבנת החוקים והתקנות המקומיים, זכויות הקניין, השלכות המס והסיכונים הפוטנציאליים הכרוכים בהשקעה בנדל"ן בחו"ל חיונית. זה עשוי להיות מועיל גם לפנות לסוכן נדל"ן מקומי מהימן או עורך דין שמכיר את האזור ויכול להדריך אותך בתהליך. זכרו, המטרה היא לגוון את תיק ההשקעות שלכם.